Vishay/Dale RLR20C1243FMBSL
RLR20C1243FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1243FMBSL
Brief Description
RES 124K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1243FMBSL.pdf
Availability of RLR20C1243FMBSL
QUANTITY
RLR20C1243FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1243FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1243FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1243FMBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1243FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1243FMBSL Details Description
Related parts for RLR20C1243FMBSL
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
BLADE #18 100PC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
IC AMP CLASS B OUTPUT DBS23 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180 OHM 1608 datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
KIT DEMO SI4012 DISPL 434MHZ RX datasheet.pdf
MICRO 100C S 120" RBW JACKS NI datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf