Diodes Incorporated BZT52C33S-7
BZT52C33S-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C33S-7
Brief Description
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C33S-7.pdf
Availability of BZT52C33S-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C33S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C33S-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C33S-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 23.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C33S-7
Related LinksBZT52, BZT52C33S-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C33S-7 Details Description
Related parts for BZT52C33S-7
HEX NUT 0.305" NYLON 6-32 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V/5V 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EDGECARD EXTEND 120PS .050 PCI32 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KE/POK9/10/12 HORIZ. EARTH B datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEX NUT 0.217" NYLON M3 datasheet.pdf