Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C3V3-E3-08
BZT52C3V3-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C3V3-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C3V3-E3-08.pdf
Availability of BZT52C3V3-E3-08
QUANTITY
BZT52C3V3-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C3V3-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C3V3-E3-08
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C3V3-E3-08
Related LinksBZT52C3, BZT52C3V3-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C3V3-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52C3V3-E3-08
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 610MA 1.02 OHM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA 24-HVQFN (4x4) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF QD 15V SOT-143 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 SQ datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 22POS THRUHL datasheet.pdf