Diodes Incorporated BZT52C43-13
BZT52C43-13 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C43-13
Brief Description
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C43-13.pdf
Availability of BZT52C43-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C43-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C43-13
Internal Part NumberEIS-BZT52C43-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±7%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 32V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C43-13
Related LinksBZT52, BZT52C43-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C43-13 Details Description
Related parts for BZT52C43-13
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 3A (Switch) 20-QFN (4x4) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf