Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT52C6V8-E3-08
BZT52C6V8-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C6V8-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C6V8-E3-08.pdf
Availability of BZT52C6V8-E3-08
QUANTITY
BZT52C6V8-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C6V8-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZT52C6V8-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max410mW
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C6V8-E3-08
Related LinksBZT52C6, BZT52C6V8-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT52C6V8-E3-08 Details Description
Related parts for BZT52C6V8-E3-08
IC TXRX RS485 20MBPS 8MSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LUXSTRIP LED MODULES WHITE datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EXTENSION CABLE FOR FLV-EP* 3M datasheet.pdf
IC LED DRIVER OFFLINE U-DFN6040- datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf