Diodes Incorporated BZT52C8V2S-7
BZT52C8V2S-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C8V2S-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZT52C8V2S-7.pdf
Availability of BZT52C8V2S-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZT52C8V2S-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C8V2S-7
Internal Part NumberEIS-BZT52C8V2S-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C8V2S-7
Related LinksBZT52C, BZT52C8V2S-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C8V2S-7 Details Description
Related parts for BZT52C8V2S-7
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:6 5.5GHZ 32MLF datasheet.pdf
CHAMP REAR SHELL UPPER 36POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PIN 18AWG SLD CUP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
VBSTB 4-FS (6-2 8-0 8) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf