NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZT52H-B47,115
BZT52H-B47,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZT52H-B47,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 47V 375MW SOD123F
Datasheet Download
BZT52H-B47,115.pdf
Availability of BZT52H-B47,115
QUANTITY
BZT52H-B47,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52H-B47,115
Internal Part NumberEIS-BZT52H-B47,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±5%
Power - Max375mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 32.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52H-B47,115
BZT52H-B47,115 Details Description
Related parts for BZT52H-B47,115
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
PROTECT HEADER RT/ANG 40 CONTACT datasheet.pdf
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 17.53MM datasheet.pdf
LACING TAPE BRD NOMEX 50LB datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 960MA 160 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf