Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55A8V2-GS08
BZT55A8V2-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55A8V2-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55A8V2-GS08.pdf
Availability of BZT55A8V2-GS08
QUANTITY
BZT55A8V2-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55A8V2-GS08
Internal Part NumberEIS-BZT55A8V2-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55A8V2-GS08
Related LinksBZT55A8, BZT55A8V2-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55A8V2-GS08 Details Description
Related parts for BZT55A8V2-GS08
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG GRAY SHLD 250' datasheet.pdf
HVIC DRVR HB 600V 100MA 16-SOP datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 145NH 29A 0.35 MOHM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IGBT 1200V 288A 1087W SOT-227 datasheet.pdf