Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55B15-GS18
BZT55B15-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55B15-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55B15-GS18.pdf
Availability of BZT55B15-GS18
QUANTITY
BZT55B15-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55B15-GS18
Internal Part NumberEIS-BZT55B15-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55B15-GS18
Related LinksBZT55B, BZT55B15-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55B15-GS18 Details Description
Related parts for BZT55B15-GS18
JUMPER-H1501TR/A3048A/X 3" datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 100NS 40EDIP datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
MODULE XBEE PRO W/WIRE ANT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CHANGE PARTS KIT datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf