Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55B24-GS18
BZT55B24-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55B24-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55B24-GS18.pdf
Availability of BZT55B24-GS18
QUANTITY
BZT55B24-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55B24-GS18
Internal Part NumberEIS-BZT55B24-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55B24-GS18
Related LinksBZT55B, BZT55B24-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55B24-GS18 Details Description
Related parts for BZT55B24-GS18
GDT 260V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 15POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
THERMASHIELD FLAT 8" SILVER 100' datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf