Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55B7V5-GS08
BZT55B7V5-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55B7V5-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55B7V5-GS08.pdf
Availability of BZT55B7V5-GS08
QUANTITY
BZT55B7V5-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55B7V5-GS08
Internal Part NumberEIS-BZT55B7V5-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55B7V5-GS08
Related LinksBZT55B7, BZT55B7V5-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55B7V5-GS08 Details Description
Related parts for BZT55B7V5-GS08
CONN HEADER 28POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 35V JB 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf