Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55C11-GS08
BZT55C11-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55C11-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55C11-GS08.pdf
Availability of BZT55C11-GS08
QUANTITY
BZT55C11-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55C11-GS08
Internal Part NumberEIS-BZT55C11-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-80 Variant
Supplier Device PackageSOD-80 QuadroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55C11-GS08
Related LinksBZT55C, BZT55C11-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55C11-GS08 Details Description
Related parts for BZT55C11-GS08
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 13MM datasheet.pdf
OSC MEMS 74.2125MHZ SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf