NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZV55-B10,115
BZV55-B10,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZV55-B10,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 500MW LLDS
Datasheet Download
BZV55-B10,115.pdf
Availability of BZV55-B10,115
QUANTITY
BZV55-B10,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55-B10,115
Internal Part NumberEIS-BZV55-B10,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageLLDS; MiniMelf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55-B10,115
BZV55-B10,115 Details Description
Related parts for BZV55-B10,115
RES SMD 3.65M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 9500UF 50V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 3A SYNC 20QFN datasheet.pdf