Micro Commercial Components (MCC) BZV55C13-TP
BZV55C13-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZV55C13-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 500MW MINIMELF
Datasheet Download
BZV55C13-TP.pdf
Availability of BZV55C13-TP
QUANTITY
BZV55C13-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZV55C13-TP
Internal Part NumberEIS-BZV55C13-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)26 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageMini MELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZV55C13-TP
Related LinksBZV55, BZV55C13-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZV55C13-TP Details Description
Related parts for BZV55C13-TP
SIDAC MC BI 170V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 10 CKTS LGT 68 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf