Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03D11-TR
BZW03D11-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZW03D11-TR
Brief Description
DIODE ZENER 11V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03D11-TR.pdf
Availability of BZW03D11-TR
QUANTITY
BZW03D11-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03D11-TR
Internal Part NumberEIS-BZW03D11-TR
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03D11-TR
Related LinksBZW03, BZW03D11-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03D11-TR Details Description
Related parts for BZW03D11-TR
IC LATCH OCTAL D 3-STATE 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 25 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
0.250" - 0.25" FLEXIBLE COUPLING datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NO PCMT 10W 300V datasheet.pdf