Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW03D47-TAP
BZW03D47-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZW03D47-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 47V 1.85W SOD64
Datasheet Download
BZW03D47-TAP.pdf
Availability of BZW03D47-TAP
QUANTITY
BZW03D47-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW03D47-TAP
Internal Part NumberEIS-BZW03D47-TAP
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±10%
Power - Max1.85W
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 33.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW03D47-TAP
Related LinksBZW03D, BZW03D47-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW03D47-TAP Details Description
Related parts for BZW03D47-TAP
FIXED IND 10UH 1.35A 120 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.485A SC89-6 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FRAM 16KBIT 20MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 150POS datasheet.pdf
TOOL CRIMP HEX PNEU datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf