Murata Electronics North America GR721AW0BB153KW01D
GR721AW0BB153KW01D picture photo
Mfg. Part Number
GR721AW0BB153KW01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 350V 0805
Datasheet Download
GR721AW0BB153KW01D.pdf
Availability of GR721AW0BB153KW01D
QUANTITY
GR721AW0BB153KW01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GR721AW0BB153KW01D
Internal Part NumberEIS-GR721AW0BB153KW01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGR7
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated350V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GR721AW0BB153KW01D
Related LinksGR721AW0B, GR721AW0BB153KW01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GR721AW0BB153KW01D Details Description
Related parts for GR721AW0BB153KW01D
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
MODULE MAGNETIC LAN 2-PORT SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 14POS datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf