Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-15BHE3/54
BZW04-15BHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-15BHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-15BHE3/54.pdf
Availability of BZW04-15BHE3/54
QUANTITY
BZW04-15BHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-15BHE3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-15BHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-15BHE3/54
Related LinksBZW04-1, BZW04-15BHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-15BHE3/54 Details Description
Related parts for BZW04-15BHE3/54
RES SMD 24K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 15.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 16A 220VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 113MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf