United Chemi-Con SMH100VS332M30X40T2
SMH100VS332M30X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH100VS332M30X40T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SMH100VS332M30X40T2.pdf
Availability of SMH100VS332M30X40T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMH100VS332M30X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100VS332M30X40T2
Internal Part NumberEIS-SMH100VS332M30X40T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingTray
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100VS332M30X40T2
Related LinksSMH100VS3, SMH100VS332M30X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH100VS332M30X40T2 Details Description
Related parts for SMH100VS332M30X40T2
IC TXRX E1 1CHIP 5V ENH 100-LQFP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 965K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 90V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf