Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-188-E3/73
BZW04-188-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-188-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 301VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-188-E3/73.pdf
Availability of BZW04-188-E3/73
QUANTITY
BZW04-188-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-188-E3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-188-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp301V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-188-E3/73
Related LinksBZW04-1, BZW04-188-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-188-E3/73 Details Description
Related parts for BZW04-188-E3/73
RES SMD 105KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GDT 200V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 30-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 24POS 2.54MM datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 203.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 1-1/8" datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 14' GR datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 100MA 3 OHM SMD datasheet.pdf