Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-26B-E3/54
BZW04-26B-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-26B-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 25.6VWM 41.5VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-26B-E3/54.pdf
Availability of BZW04-26B-E3/54
QUANTITY
BZW04-26B-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-26B-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-26B-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)25.6V
Voltage - Breakdown (Min)28.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp41.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.6A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-26B-E3/54
Related LinksBZW04-2, BZW04-26B-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-26B-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-26B-E3/54
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO262 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf