Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-299-E3/54
BZW04-299-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-299-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 299VWM 482VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-299-E3/54.pdf
Availability of BZW04-299-E3/54
QUANTITY
BZW04-299-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-299-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-299-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package550
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)299V
Voltage - Breakdown (Min)332V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp482V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)800mA
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-299-E3/54
Related LinksBZW04-2, BZW04-299-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-299-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-299-E3/54
RES KIT 100K-1M 1/4W 19400PCS datasheet.pdf
FILTER COMM LINE 0.1A 100VAC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CH20M 12 S PSCSC LGY datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 100V 10A TO220AB datasheet.pdf