Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-6V4BHE3/54
BZW04-6V4BHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-6V4BHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-6V4BHE3/54.pdf
Availability of BZW04-6V4BHE3/54
QUANTITY
BZW04-6V4BHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-6V4BHE3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-6V4BHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.4V
Voltage - Breakdown (Min)7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)