Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-6V4BHE3/73
BZW04-6V4BHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-6V4BHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-6V4BHE3/73.pdf
Availability of BZW04-6V4BHE3/73
QUANTITY
BZW04-6V4BHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-6V4BHE3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04-6V4BHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.4V
Voltage - Breakdown (Min)7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-6V4BHE3/73
Related LinksBZW04-6V, BZW04-6V4BHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-6V4BHE3/73 Details Description
Related parts for BZW04-6V4BHE3/73
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 0.68MH PC MNT datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
SW ROTARY SP 8POS SLD 125V datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE PIN HF SW 30V 50MA HMD8 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 600MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf