Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04P213-E3/54
BZW04P213-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04P213-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 213VWM 344VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04P213-E3/54.pdf
Availability of BZW04P213-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZW04P213-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04P213-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04P213-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)213V
Voltage - Breakdown (Min)237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04P213-E3/54
Related LinksBZW04P2, BZW04P213-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04P213-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04P213-E3/54
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S RECP SS LC datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP F0 CLIN G TI datasheet.pdf