Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04P239B-E3/73
BZW04P239B-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04P239B-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 239VWM 384VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04P239B-E3/73.pdf
Availability of BZW04P239B-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZW04P239B-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04P239B-E3/73
Internal Part NumberEIS-BZW04P239B-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)239V
Voltage - Breakdown (Min)266V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp384V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04P239B-E3/73
Related LinksBZW04P23, BZW04P239B-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04P239B-E3/73 Details Description
Related parts for BZW04P239B-E3/73
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16SOIC datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 5.39A 82 MOHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 5.6K OHM 18DRT datasheet.pdf