Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX384B51-E3-18
BZX384B51-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX384B51-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 51V 200MW SOD323
Datasheet Download
BZX384B51-E3-18.pdf
Availability of BZX384B51-E3-18
QUANTITY
BZX384B51-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX384B51-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZX384B51-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)180 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 35.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX384B51-E3-18
Related LinksBZX384B, BZX384B51-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX384B51-E3-18 Details Description
Related parts for BZX384B51-E3-18
EVAL MOD FOR TLC2552 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 75-250VAC DC datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 25.59"L X 21.59"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 111.67 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C040FP-4 5C1-2 datasheet.pdf
BATTERY CONTACT .405" LENGTH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf