Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55A10-TAP
BZX55A10-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55A10-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55A10-TAP.pdf
Availability of BZX55A10-TAP
QUANTITY
BZX55A10-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55A10-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55A10-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55A10-TAP
Related LinksBZX55A, BZX55A10-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55A10-TAP Details Description
Related parts for BZX55A10-TAP
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
BERGSTIK HDR DR SMT PEGS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.4KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 1500V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SGE-225-2-0950 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf