Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55A10-TAP
BZX55A10-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55A10-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55A10-TAP.pdf
Availability of BZX55A10-TAP
QUANTITY
BZX55A10-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55A10-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55A10-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55A10-TAP
Related LinksBZX55A, BZX55A10-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55A10-TAP Details Description
Related parts for BZX55A10-TAP
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 4A 125V datasheet.pdf
ADC 10BIT 1CH 500KSPS 6-LLP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 20-TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X6S 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf