Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55F18-TAP
BZX55F18-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55F18-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55F18-TAP.pdf
Availability of BZX55F18-TAP
QUANTITY
BZX55F18-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55F18-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55F18-TAP
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55F18-TAP
Related LinksBZX55F, BZX55F18-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55F18-TAP Details Description
Related parts for BZX55F18-TAP
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
REG SW 3.3V/5VIN 3A ADJ HORZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ATX BREAKOUT BOARD V1.1 ACRYLIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf