NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84-C5V1,215
BZX84-C5V1,215 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84-C5V1,215
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOT23
Datasheet Download
BZX84-C5V1,215.pdf
Availability of BZX84-C5V1,215
QUANTITY
BZX84-C5V1,215 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84-C5V1,215
Internal Part NumberEIS-BZX84-C5V1,215
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23 (TO-236AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84-C5V1,215
BZX84-C5V1,215 Details Description
Related parts for BZX84-C5V1,215
CAP TANT 1UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR MC68HC908QB8 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AHN NEW 2 FORM C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf