NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84-C75,215
BZX84-C75,215 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84-C75,215
Brief Description
DIODE ZENER 75V 250MW SOT23
Datasheet Download
BZX84-C75,215.pdf
Availability of BZX84-C75,215
QUANTITY
BZX84-C75,215 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84-C75,215
Internal Part NumberEIS-BZX84-C75,215
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Copper Bond Wire 10/Feb/2014
Copper Bond Wire 21/Jul/2014
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)255 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23 (TO-236AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84-C75,215
BZX84-C75,215 Details Description
Related parts for BZX84-C75,215
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470 OHM 1% 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 5W 4120 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
RING,RETAINING,BASIC EXT datasheet.pdf
FUSE 10A datasheet.pdf