Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B12-E3-08
BZX84B12-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B12-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B12-E3-08.pdf
Availability of BZX84B12-E3-08
QUANTITY
BZX84B12-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B12-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84B12-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B12-E3-08
Related LinksBZX84B1, BZX84B12-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B12-E3-08 Details Description
Related parts for BZX84B12-E3-08
SSR OCMOS FET 120MA NO 4-SOP TR datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TRIGGER RETAINER datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf