Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B6V2-G3-08
BZX84B6V2-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B6V2-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B6V2-G3-08.pdf
Availability of BZX84B6V2-G3-08
QUANTITY
BZX84B6V2-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B6V2-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84B6V2-G3-08
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B6V2-G3-08
Related LinksBZX84B6, BZX84B6V2-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B6V2-G3-08 Details Description
Related parts for BZX84B6V2-G3-08
IC TWO-WIRE TRANSMITTER 14 DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015G/H1500TR12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.53"LX3.54"W datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 306 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LABEL SHEET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf