Micro Commercial Components (MCC) BZX84C11-TP
BZX84C11-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C11-TP
Brief Description
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23
Datasheet Download
BZX84C11-TP.pdf
Availability of BZX84C11-TP
QUANTITY
BZX84C11-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C11-TP
Internal Part NumberEIS-BZX84C11-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C11-TP
Related LinksBZX84, BZX84C11-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZX84C11-TP Details Description
Related parts for BZX84C11-TP
IC FILTER BANDPASS PROG 28-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 900MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.145 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf