Fairchild Semiconductor BZX84C15
BZX84C15 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C15
Brief Description
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C15.pdf
Availability of BZX84C15
QUANTITY
BZX84C15 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C15
Internal Part NumberEIS-BZX84C15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
Zener Wafers 29/May/2013
PCN Assembly/OriginSOT23 Manufacturing Source 31/May2013
Assembly Site Addition 20/Jul/2015
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±6%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 10.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C15
Related LinksBZX8, BZX84C15 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX84C15 Details Description
Related parts for BZX84C15
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.03A 12V datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RECEIVER OPT MOD SGL 20-125MB/S datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 19VC SOD323 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf