Diodes Incorporated BZX84C33W-7
BZX84C33W-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C33W-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 33V 200MW SOT323
Datasheet Download
BZX84C33W-7.pdf
Availability of BZX84C33W-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C33W-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C33W-7
Internal Part NumberEIS-BZX84C33W-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)33V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 23.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C33W-7
Related LinksBZX84, BZX84C33W-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84C33W-7 Details Description
Related parts for BZX84C33W-7
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.8W AB 24TSSOP datasheet.pdf
THRM PREC IR W/LOGIG CLSE FOCUS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12V SIP SGL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 100C S 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf