Epson C-2 31.2500K-P
C-2 31.2500K-P picture photo
Mfg. Part Number
C-2 31.2500K-P
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 31.2500kHz 100ppm 11pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 31.2500K-P.pdf
Availability of C-2 31.2500K-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C-2 31.2500K-P Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 31.2500K-P
Internal Part NumberEIS-C-2 31.2500K-P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency31.25kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±100ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)35 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 31.2500K-P
Related LinksC-2 31., C-2 31.2500K-P Datasheet, Epson Distributor
C-2 31.2500K-P Details Description
Related parts for C-2 31.2500K-P
Connector Header, Bottom Entry 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SUPER I/O GLUE FUNCT 128-PQFP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 300VDC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
CBL HDMI DVI(18+1) CON 3' 28 AWG datasheet.pdf
LED QUAD LEVEL NON-DIFF 4 COLOR datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf