Epson C-2 73.0000KC-P
C-2 73.0000KC-P picture photo
Mfg. Part Number
C-2 73.0000KC-P
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 73.0000kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 73.0000KC-P.pdf
Availability of C-2 73.0000KC-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C-2 73.0000KC-P Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 73.0000KC-P
Internal Part NumberEIS-C-2 73.0000KC-P
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency73kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)20 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 73.0000KC-P
Related LinksC-2 73., C-2 73.0000KC-P Datasheet, Epson Distributor
C-2 73.0000KC-P Details Description
Related parts for C-2 73.0000KC-P
RES SMD 470K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 50PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 8SO datasheet.pdf
TRANS GAN 40V 60A BUMPED DIE datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf