TDK Corporation C0402C0G1C160J
C0402C0G1C160J picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C160J
Brief Description
CAP CER 16PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C160J.pdf
Availability of C0402C0G1C160J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C160J Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C160J
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C160J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C160J
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C160J Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C160J Details Description
Related parts for C0402C0G1C160J
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 150MW EMD2 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 36POS DL AU PCB datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf