TDK Corporation C0402C0G1C3R3C020BC
C0402C0G1C3R3C020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C3R3C020BC
Brief Description
CAP CER 3.3PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C3R3C020BC.pdf
Availability of C0402C0G1C3R3C020BC
QUANTITY
C0402C0G1C3R3C020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C3R3C020BC
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C3R3C020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C3R3C020BC
Related LinksC0402C0G1, C0402C0G1C3R3C020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C3R3C020BC Details Description
Related parts for C0402C0G1C3R3C020BC
IC LI-ION/POL CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOARD TERMINAL DBL TURRET 5POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT SCREW MNT 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 3.61K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FRONT PANEL H7CX 6DIGIT GRAY datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf