TDK Corporation C0402C0G1C820J020BC
C0402C0G1C820J020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C820J020BC
Brief Description
CAP CER 82PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C820J020BC.pdf
Availability of C0402C0G1C820J020BC
QUANTITY
C0402C0G1C820J020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C820J020BC
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C820J020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C820J020BC
Related LinksC0402C0G1, C0402C0G1C820J020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C820J020BC Details Description
Related parts for C0402C0G1C820J020BC
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
IC EQUAL DVI HDMI RETIMER 48-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/SKT WALL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 500MM 1.13 datasheet.pdf
LABEL ID/RATNG 5.5"X1.75" WHT/RD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf