KEMET C0402C122K4RACTU
C0402C122K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C122K4RACTU
Brief Description
CAP CER 1200PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C122K4RACTU.pdf
Availability of C0402C122K4RACTU
QUANTITY
C0402C122K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C122K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C122K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C122K4RACTU
Related LinksC0402C12, C0402C122K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C122K4RACTU Details Description
Related parts for C0402C122K4RACTU
COMPUTER SNGLBD BL2120 FRCTNLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER SGL 10TDFN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG11A 14AWG 100' datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf