KEMET C0402C152J3RACTU
C0402C152J3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C152J3RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C152J3RACTU.pdf
Availability of C0402C152J3RACTU
QUANTITY
C0402C152J3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C152J3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C152J3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C152J3RACTU
Related LinksC0402C15, C0402C152J3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C152J3RACTU Details Description
Related parts for C0402C152J3RACTU
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 1.5A 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 45mA 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
3.0M 14 WIRE R2 XMTR CABLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf