KEMET C0402C222K3RACTU
C0402C222K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C222K3RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C222K3RACTU.pdf
Availability of C0402C222K3RACTU
QUANTITY
C0402C222K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C222K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C222K3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C222K3RACTU
Related LinksC0402C22, C0402C222K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C222K3RACTU Details Description
Related parts for C0402C222K3RACTU
SWITCH MAGNET SPST PNL MNT 4PCS datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
IC PROM SER 300K 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PLUG BANANA STACKING DOUBLE datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
(2)DUP L1-15R PORT OUTLET BOX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf