KEMET C0402C471K1GACTU
C0402C471K1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C471K1GACTU
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C471K1GACTU.pdf
Availability of C0402C471K1GACTU
QUANTITY
C0402C471K1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C471K1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C471K1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C471K1GACTU
Related LinksC0402C47, C0402C471K1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C471K1GACTU Details Description
Related parts for C0402C471K1GACTU
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 61.44MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLV320DAC3100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE D 16POS datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 4P-4P/4P F-F/F datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 2A 65 MOHM TH datasheet.pdf