KEMET C0402C472J9RACTU
C0402C472J9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C472J9RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C472J9RACTU.pdf
Availability of C0402C472J9RACTU
QUANTITY
C0402C472J9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C472J9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C472J9RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C472J9RACTU
Related LinksC0402C47, C0402C472J9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C472J9RACTU Details Description
Related parts for C0402C472J9RACTU
SHELF NON VENTILATED STATIONARY datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 24.5MM datasheet.pdf
CORD NEMA5-15P C-15SJT 7'6" 16/3 datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 5V OUT SIP8 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf