KEMET C0402C821F5GACTU
C0402C821F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C821F5GACTU
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C821F5GACTU.pdf
Availability of C0402C821F5GACTU
QUANTITY
C0402C821F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C821F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C821F5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C821F5GACTU
Related LinksC0402C82, C0402C821F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C821F5GACTU Details Description
Related parts for C0402C821F5GACTU
CONV DC/DC 5V 20A OUTPUT datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 2W 6432 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.3W DO41 datasheet.pdf
LED DIAMOND DRAGON NEU WHT 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R SMD datasheet.pdf