TDK Corporation C0402CH1C180K020BC
C0402CH1C180K020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402CH1C180K020BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 16V CH 01005
Datasheet Download
C0402CH1C180K020BC.pdf
Availability of C0402CH1C180K020BC
QUANTITY
C0402CH1C180K020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402CH1C180K020BC
Internal Part NumberEIS-C0402CH1C180K020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402CH1C180K020BC
Related LinksC0402CH1C, C0402CH1C180K020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402CH1C180K020BC Details Description
Related parts for C0402CH1C180K020BC
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONN SCKT SIZE 5 ARINC404/600 AU datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/8 X 1/4" datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1 OF 8 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 32VAC/VDC 7AG datasheet.pdf
SENSOR RETROREFL 0.3M DK ON PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MICRO 51C S 18" RBW JACKP NI datasheet.pdf