Vishay/Dale RLR32C8253FPR64
RLR32C8253FPR64 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C8253FPR64
Brief Description
RES 825K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C8253FPR64.pdf
Availability of RLR32C8253FPR64
QUANTITY
RLR32C8253FPR64 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C8253FPR64
Internal Part NumberEIS-RLR32C8253FPR64
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C8253FPR64
Related LinksRLR32C8, RLR32C8253FPR64 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C8253FPR64 Details Description
Related parts for RLR32C8253FPR64
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CORD GRIP EMC M50 NPB 36-40MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf